Заточування ланцюга бензопили та електропили: детальна інструкція

17.01.2019

заточування бензинової пилки

Зміст

Навіщо потрібна заточка ланцюга? Коли варто заточувати ланцюг?

Ланцюгова пила незамінний інструмент як для будівельних робіт, або лісозаготівлі так і для домашнього господарства. І як будь-який інструмент зі складним механізмом - вимагає постійного догляду. Кожна деталь має свій термін служби, а також кількість годин, через які варто зробити профілактику або заміну. Одним з таких компонентів є ланцюг. Так як саме він приймає на себе основний удар зносу під час роботи. Своєчасний догляд дозволить Вам зберегти працездатність інструменту на довгі роки, а ланцюг завжди гострим. Залежно від частоти використання - перевірку потрібно робити частіше або рідше між циклами робіт. Тупий або дефектний ланцюг характеризується нетиповою поведінкою в роботі, в результаті чого, Вам доводиться витрачати більше сил на розпилювання.

зуби пилкиЩоб зрозуміти, що пора зробити профілактику вашого ланцюга і відправити його на заточування, зверніть увагу на наступні ознаки:

 • при роботі необхідно прикладати більше зусиль;
 • пилку часто клинить, так як ланцюг витягується і провисає, що не дозволяє нормально функціонувати шині;
 • сам процес пиляння збільшується за часом, а продуктивність відповідно падає;
 • варто звернути увагу на форму тирси: у заточеної пилки - стружка виглядає однаково за розмірами і має рівну прямокутну форму;
 • поява диму під час роботи;
 • витрати пального збільшуються на 20-30%.

Якщо ж проігнорувати ці фактори, то в підсумку це призведе до поломки, не тільки ланцюга, але й всієї бензопили. Потрібно враховувати, що всі компоненти пилки піддаються підвищеному навантаженню, що пришвидшує її зношення. Як результат дорогий ремонт або навіть травма від несправної техніки.

Будова ланцюга в бензиновій пилці

Його запчастинами є зуби і сполучні елементи. Зуби знаходяться вздовж всього ланцюга і чергуються розворотом в праву та ліву сторони. Ланки складаються зі спеціального сталевого матеріалу, а зуби мають тверде хромове покриття, яке збільшує їх термін служби.

Відзначимо, що компанія Stihl, досягла успіху у виробництві якісної продукції більше за інших. Ланцюги Stihl виготовляються на заводах Швейцарії, при цьому багаторазово тестуються і за допомогою індукційного загартування сталі збільшують зносостійкість всій опорній поверхні.

Отже, ланцюг складається з таких елементів:будова ланцюга бензопилки

 • провідних ланок (1);
 • сполучних ланок (2);
 • лівих ріжучих зубів (3);
 • правих ріжучих зубів (4);
 • горбкуваті провідні ланки (5) для ланцюгів з малою віддачею.

Сам ріжучий зуб також складається з окремих областей:зуб пилки

 • основа зуба (1);
 • обмежувач глибини (5);
 • лопатка зуба (2);
 • торцева сторона (4);
 • верхнє лезо (3).

Особливість зуба, що він заточується не з одного боку, а відразу з декількох і при цьому формуються:кути заточування ланцюга бензопилки

 • кут врізання верхнього леза в деревину (1);
 • задній кут торцевого леза (2);
 • передній кут торцевого леза (3); у різних ланцюгів 60-85 градусів;
 • задній кут верхнього леза (4); значення варіюється в межах 50-60 градусів;
 • кут заточування (5); 25-35 градусів оптимальне значення, чим вище кут - тим м'якша повинна бути деревина для розпилу;
 • відстань обмежувача гибини (6);
 • схема зуба (8).

Механіка пиляння, як пиляє ланцюгова пила

механіка розпилуПри цьому принцип роботи зубців аналогічний роботі рубанка - вони стругають дерево. Обмежувач глибини дозволяє регулювати рівень врізання в дерево. Верхнє лезо піднімає стружку від основи пропила, а торцеве - відводить її в сторону. Лопатка зуба звужується в задній частині, щоб сформувати торцевий кут леза. Цей кут дозволяє обрізати стружку збоку.

Пилячі ланцюги мають спеціальне маркування, щоб спростити заточування і контроль зношення:маркери на ланцюгу

 1. Кут заточування - маркується верхнє лезо, щоб визначити правильний кут і мінімальну довжину зубця. При досягненні маркування - ланцюг варто замінити.
 2. Передній кут - для правильного кута торця зуба і для мінімальної довжини зубця.
 3. Обмежувач глибини - маркується правильний кут для відновлювальних робіт; відновлення повинно проходити паралельно лінії маркування.
 4. Основа зуба маркується для контролю зношення робочої поверхні ріжучих зубців. Також це індикатор нормальної роботи - якщо зношеність відбувається паралельно маркування.

Основні види ланцюгів

типи ланцюгів для пилокГоловним і основним параметром при розподілі - це крок ланцюга. Крок це відстань між ланками зубців, яке вимірюється в дюймах. Він розраховується відповідно до розміру ведучої (головної) і веденої (допоміжної) зірочки.

Відзначимо, що діаметр напилка більше, чим більше крок. Основні крокові значення, яких дотримуються провідні компанії світу:

 • ⅜ "picco" - дуже популярний, використовується переважно для м'якої деревини. Для заточування використовують круглий напилок до 4 мм в діаметрі;
 • 0,325 дюйма - комплектують як побутові, так і професійні пилки з потужністю від 3,5 к.с. Напилок для заточення - 4,8 мм;
 • 0,375 (⅜) - застосовуються тільки в професійних пилах. Напилок розміром 5,2 мм підійде найкраще;
 • 0,404 - якщо попередній 0,375 крок використовувався для дорогих пилок, то цей лише для професійного пильного обладнання. Напилок для заточування підійде - 5,5 мм.

Що необхідно для заточування пили?

Щоб приступити безпосередньо до заточування ланцюга, необхідно провести деякі приготування:

 • при заточуванні ланцюг повинен бути натягнутий тугіше звичайного стану, щоб зберегти правильний кут заточування;
 • спершу знайдіть найкоротший ріжучий зуб; зробіть на ньому позначку, за його розміром, будуть сточуються всі інші зуби пилки;
 • полотно найкраще затиснути в лещатах або стрибуцині - для фіксації положення при роботі;
 • зазначений зубець виставляємо в зоні заточування і потім включаємо гальмо ланцюга;
 • для проведення заточки необхідні інструменти: плоский напилок, круглий напилок, державка, шаблон, гачок для зняття тирси.

Способи заточення пилки

Існує всього декілька способів ефективного заточування пилки. Залежно від можливостей і досвіду Ви підбираєте найбільш підходящий. Відзначимо, що компанія Stihl має офіційні дилерські центри, в яких цю процедуру  Вам виконають професіонали.

Ручний спосіб - напилком

заточування напилком бензопилиЦе найдоступніший і тому популярний спосіб. Вам знадобиться 2 напилка - плоский і круглий, а також державка для закріплення круглого напилка. При роботі послідовність наступна:

 1. встановлюємо круглий напилок в державку і кладемо на ланцюг. Стрілки (покажчики) на планці розміщуємо паралельно шині;
 2. виставляємо градус заточки для верхнього леза - оптимальний діапазон 28-320 градуси;
 3. точимо, тільки рухом вперед, з розміреним натиском і легкістю;
 4. плоский напилок використовуємо для зняття (сточування) обмежувача.

Даний метод найпростіший, але і найменш точний. При неправильному виборі кута - полотно буде водити вправо або вліво. Від цього в першу чергу постраждають: шина, ланцюг і привід бензопили. Щоб цього уникнути необхідно подбати про надійну фіксацію як бензопили, так і напилка.

Заточення за допомогою шаблону

шаблон для заточуванняНедоліки першого методу привели до впровадження деякого помічника - шаблону. Шаблон істотно обмежує будь-які коливання, що дозволяє проводити заточування точніше. Напилок плавно переміщається за допомогою м'яких роликів, що перешкоджає зміні кутів. Під час роботи його прикладають почергово до кожного зуба. Єдиний недолік шаблону - це необхідність купувати для кожного типу ланцюга окремий.

Заточення за допомогою болгарки

болгарка для загострення зубцівВельми нестандартний спосіб, оскільки висока ймовірність привести ланцюг в повну непридатність - пошкодивши зуби. Також він дуже складний в технічному виконанні. Всі маніпуляції проводяться на бензопилі. Диск болгарки повинен бути призначений для роботи по металу і мати діаметр від 2,5 мм. Особливість полягає в тому, що забороняється використовувати новий диск. Він повинен мати вже заокруглені краї. При всіх недоліках даного методу, саме він дозволяє самостійно визначати безпосередній кут заточування.

Заточення за допомогою ручного верстата

верстат для заточуванняНайбільш безпечним і ефективним способом є застосування спеціального верстата для заточування зубів. Дані верстати поділяються на:

 1. ручні;
 2. електричні.

Основна різниця це ціна пристрою і рівень точності роботи.

Ручні верстати в якійсь мірі нагадують шаблони і діють за принципом “лучкової” пилки. Електричні ж використовують спеціальні кола. Вони дозволяють затиснути ланцюг в потрібному положенні і підвести диск до заточуваної кромки максимально точно.

Етапи проведення робіт:

 1. Підготовка ланцюгової пилки та інструменту для роботи;
 2. вибір методу;
 3. заточування ріжучих зубів;
 4. сточування обмежувача;
 5. перевірка правильності виконаних робіт.

Помилки при заточуванні і види пошкоджень

Якщо після заточування ланцюга - результат роботи незадовільний, можливо були допущені помилки. Необхідно правильно визначити проблему, щоб швидко її усунути.

Найчастіші проблеми після заточування ланцюга:

 • Занадто гострий кут заточування

гострий кут зубаПричина: підібрано не вірний кут.

Наслідки: агресивний, трудомістке пиляння, короткий термін служби, високе навантаження на пильний ланцюг.

Як виправити: для отримання правильного кута заточування слід використовувати допоміжні заточувальні пристрої.

 • Нахилений вперед передній кут

нахилений передній кут впередПричина: Неправильна робота напилком або ж неправильний підбір діаметра напилка.

Наслідки: Трудомістке пиляння, короткий термін служби, висока небезпека віддачі.

Як виправити: використовувати допоміжні пристосування, встановити напилок вище, підібрати правильний діаметр.

 • Занадто тупий кут при заточуванні

тупи кут заточуванняПричина: не вірний кут.

Наслідки: низька потужність різу, високе зусилля подачі.

Як виправити: для формування правильного кута використовуйте допоміжні заточувальні пристрої.

 • Нахилений назад передній кут

нахилений назад передній кутПричина: неправильне ведення напилком, неправильний діаметр напилка.

Наслідки: низька потужність зрізу, велике зусилля подачі, велика витрата енергії і зношення.

Як виправити: використовуйте додаткові пристрої, такі як шаблони, встановіть напилок глибше, візьміть напилок меншого розміру.

 • Різні передні кути

різні передні зубиПричина: неправильне ведення напилком, різний натиск.

Наслідки: відхилення зрізу, заїдання пилки при пилянні.

Як виправити: використовувати допоміжні заточувальні пристрої, стежити за рівномірним натиском.

 • Різна довжина зубів

різна довжина зубцівПричина: різне знімання матеріалу при обпилюванні.

Наслідки: відхилення зрізу, заїдання пилки при пилянні.

Як виправити: Знайти орієнтовний зуб і все ріжучі зуби заточити за його розміром.

 • Різні кути заточування

різні кути заточуванняПричина: не вірний хід напилка.

Наслідки: процес різу.

Як виправити: використовувати допоміжні заточувальні пристрої, дотримуватися правильного кута заточування у всіх ріжучих зубів.

 • Відстань обмежувача глибини занадто мало

мала відстань обмежувачаПричина: відстань обмежувача глибини після заточки не перевірено.

Наслідки: незважаючи на заточену пиляльний ланцюг, низька потужність різу.

Як виправити: доопрацювати обмежувач глибини, при цьому використовувати відповідний кроку ланцюга обпилювальні калібр.

 • Відстань обмежувача глибини занадто велика

Причина: відстань обмежувача глибини занадто велика.

Наслідки: заїдання при пилянні, висока небезпека віддачі і розриву ланцюга.

Як виправити: якщо можливо, заточити ріжучі зуби, в іншому випадку слід замінити пильний ланцюг.

 • Різні відстані обмежувачів глибини

різні відстані обмежувачаПричина: різне знімання матеріалу при заточуванні.

Наслідки: заїдання при пилянні, відхилення ланцюга.

Як виправити: знайти найкоротший обмежувач глибини; всі ріжучі зуби сточити так, щоб їм відповідала найкоротша відстань обмежувача глибини; відкоригувати всі обмежувачі глибини.

Як зменшити кількість разів заточування ланцюга

Щоб Ваш ланцюг служив довго і справно скористайтеся рекомендаціями щодо правильної експлуатації:

 • ланцюг і ведуча зірочка завжди повинні бути ідентичними за часом зношення;
 • орієнтуйтеся на принцип "4-2-1" - за однаковий термін зношуються чотири пильні ланцюги, дві ланцюгові зірочки і одна напрямна шина;
 • перед роботою нову ланцюг варто обкатати на малих-середніх оборотах близько хвилини;
 • регулярно перевіряйте натяг ланцюга;
 • стежте за справністю мастильної системи пилки;
 • проводьте заточування своєчасно;
 • перевіряйте обмежувач глибини кожних 3-4 заточування;
 • завжди зберігайте інструмент в чистоті;
 • після роботи і перед початком оглядайте інструмент на наявність пошкоджень.