Зміст
Ланцюгова пила незамінний інструмент як для будівельних робіт, або лісозаготівлі так і для домашнього господарства. І як будь-який інструмент зі складним механізмом - вимагає постійного догляду. Кожна деталь має свій термін служби, а також кількість годин, через які варто зробити профілактику або заміну. Одним з таких компонентів є ланцюг. Так як саме він приймає на себе основний удар зносу під час роботи. Своєчасний догляд дозволить Вам зберегти працездатність інструменту на довгі роки, а ланцюг завжди гострим. Залежно від частоти використання - перевірку потрібно робити частіше або рідше між циклами робіт. Тупий або дефектний ланцюг характеризується нетиповою поведінкою в роботі, в результаті чого, Вам доводиться витрачати більше сил на розпилювання.
Щоб зрозуміти, що пора зробити профілактику вашого ланцюга і відправити його на заточування, зверніть увагу на наступні ознаки:
Якщо ж проігнорувати ці фактори, то в підсумку це призведе до поломки, не тільки ланцюга, але й всієї бензопили. Потрібно враховувати, що всі компоненти пилки піддаються підвищеному навантаженню, що пришвидшує її зношення. Як результат дорогий ремонт або навіть травма від несправної техніки.
Його запчастинами є зуби і сполучні елементи. Зуби знаходяться вздовж всього ланцюга і чергуються розворотом в праву та ліву сторони. Ланки складаються зі спеціального сталевого матеріалу, а зуби мають тверде хромове покриття, яке збільшує їх термін служби.
Відзначимо, що компанія Stihl, досягла успіху у виробництві якісної продукції більше за інших. Ланцюги Stihl виготовляються на заводах Швейцарії, при цьому багаторазово тестуються і за допомогою індукційного загартування сталі збільшують зносостійкість всій опорній поверхні.
Отже, ланцюг складається з таких елементів:
Сам ріжучий зуб також складається з окремих областей:
Особливість зуба, що він заточується не з одного боку, а відразу з декількох і при цьому формуються:
При цьому принцип роботи зубців аналогічний роботі рубанка - вони стругають дерево. Обмежувач глибини дозволяє регулювати рівень врізання в дерево. Верхнє лезо піднімає стружку від основи пропила, а торцеве - відводить її в сторону. Лопатка зуба звужується в задній частині, щоб сформувати торцевий кут леза. Цей кут дозволяє обрізати стружку збоку.
Пилячі ланцюги мають спеціальне маркування, щоб спростити заточування і контроль зношення:
Головним і основним параметром при розподілі - це крок ланцюга. Крок це відстань між ланками зубців, яке вимірюється в дюймах. Він розраховується відповідно до розміру ведучої (головної) і веденої (допоміжної) зірочки.
Відзначимо, що діаметр напилка більше, чим більше крок. Основні крокові значення, яких дотримуються провідні компанії світу:
Щоб приступити безпосередньо до заточування ланцюга, необхідно провести деякі приготування:
Існує всього декілька способів ефективного заточування пилки. Залежно від можливостей і досвіду Ви підбираєте найбільш підходящий. Відзначимо, що компанія Stihl має офіційні дилерські центри, в яких цю процедуру Вам виконають професіонали.
Це найдоступніший і тому популярний спосіб. Вам знадобиться 2 напилка - плоский і круглий, а також державка для закріплення круглого напилка. При роботі послідовність наступна:
Даний метод найпростіший, але і найменш точний. При неправильному виборі кута - полотно буде водити вправо або вліво. Від цього в першу чергу постраждають: шина, ланцюг і привід бензопили. Щоб цього уникнути необхідно подбати про надійну фіксацію як бензопили, так і напилка.
Недоліки першого методу привели до впровадження деякого помічника - шаблону. Шаблон істотно обмежує будь-які коливання, що дозволяє проводити заточування точніше. Напилок плавно переміщається за допомогою м'яких роликів, що перешкоджає зміні кутів. Під час роботи його прикладають почергово до кожного зуба. Єдиний недолік шаблону - це необхідність купувати для кожного типу ланцюга окремий.
Вельми нестандартний спосіб, оскільки висока ймовірність привести ланцюг в повну непридатність - пошкодивши зуби. Також він дуже складний в технічному виконанні. Всі маніпуляції проводяться на бензопилі. Диск болгарки повинен бути призначений для роботи по металу і мати діаметр від 2,5 мм. Особливість полягає в тому, що забороняється використовувати новий диск. Він повинен мати вже заокруглені краї. При всіх недоліках даного методу, саме він дозволяє самостійно визначати безпосередній кут заточування.
Найбільш безпечним і ефективним способом є застосування спеціального верстата для заточування зубів. Дані верстати поділяються на:
Основна різниця це ціна пристрою і рівень точності роботи.
Ручні верстати в якійсь мірі нагадують шаблони і діють за принципом “лучкової” пилки. Електричні ж використовують спеціальні кола. Вони дозволяють затиснути ланцюг в потрібному положенні і підвести диск до заточуваної кромки максимально точно.
Якщо після заточування ланцюга - результат роботи незадовільний, можливо були допущені помилки. Необхідно правильно визначити проблему, щоб швидко її усунути.
Занадто гострий кут заточування
Причина: підібрано не вірний кут.
Наслідки: агресивний, трудомістке пиляння, короткий термін служби, високе навантаження на пильний ланцюг.
Як виправити: для отримання правильного кута заточування слід використовувати допоміжні заточувальні пристрої.
Нахилений вперед передній кут
Причина: Неправильна робота напилком або ж неправильний підбір діаметра напилка.
Наслідки: Трудомістке пиляння, короткий термін служби, висока небезпека віддачі.
Як виправити: використовувати допоміжні пристосування, встановити напилок вище, підібрати правильний діаметр.
Занадто тупий кут при заточуванні
Причина: не вірний кут.
Наслідки: низька потужність різу, високе зусилля подачі.
Як виправити: для формування правильного кута використовуйте допоміжні заточувальні пристрої.
Нахилений назад передній кут
Причина: неправильне ведення напилком, неправильний діаметр напилка.
Наслідки: низька потужність зрізу, велике зусилля подачі, велика витрата енергії і зношення.
Як виправити: використовуйте додаткові пристрої, такі як шаблони, встановіть напилок глибше, візьміть напилок меншого розміру.
Різні передні кути
Причина: неправильне ведення напилком, різний натиск.
Наслідки: відхилення зрізу, заїдання пилки при пилянні.
Як виправити: використовувати допоміжні заточувальні пристрої, стежити за рівномірним натиском.
Різна довжина зубів
Причина: різне знімання матеріалу при обпилюванні.
Наслідки: відхилення зрізу, заїдання пилки при пилянні.
Як виправити: Знайти орієнтовний зуб і все ріжучі зуби заточити за його розміром.
Різні кути заточування
Причина: не вірний хід напилка.
Наслідки: процес різу.
Як виправити: використовувати допоміжні заточувальні пристрої, дотримуватися правильного кута заточування у всіх ріжучих зубів.
Відстань обмежувача глибини занадто мало
Причина: відстань обмежувача глибини після заточки не перевірено.
Наслідки: незважаючи на заточену пиляльний ланцюг, низька потужність різу.
Як виправити: доопрацювати обмежувач глибини, при цьому використовувати відповідний кроку ланцюга обпилювальні калібр.
Відстань обмежувача глибини занадто велика
Причина: відстань обмежувача глибини занадто велика.
Наслідки: заїдання при пилянні, висока небезпека віддачі і розриву ланцюга.
Як виправити: якщо можливо, заточити ріжучі зуби, в іншому випадку слід замінити пильний ланцюг.
Різні відстані обмежувачів глибини
Причина: різне знімання матеріалу при заточуванні.
Наслідки: заїдання при пилянні, відхилення ланцюга.
Як виправити: знайти найкоротший обмежувач глибини; всі ріжучі зуби сточити так, щоб їм відповідала найкоротша відстань обмежувача глибини; відкоригувати всі обмежувачі глибини.
Щоб Ваш ланцюг служив довго і справно скористайтеся рекомендаціями щодо правильної експлуатації: