Словник термінів електро- та бензопили

15.01.2019

словник бензинової пилиПрості та складні інструменти мають характеристики і включають різні деталі. Чим складніша конструкція або ширший функціонал інструменту, тим більше у нього характеристик і частин механізму. Ми підготували для Вас оглядовий словник термінів для електричних і бензинових пил.

Автоматичне змащення ланцюга

автоматичне змащення ланцюгаЛанцюг потребує ланцюгового машинного мастила, щоби підтримувати плавний хід і знижувати ризик перегріву.Мастило захищає металеві деталі й ланцюгові зуби від іржавіння. Здебільшого пили мають невеликий насос, який подає масло на ланцюг через невеликий отвір у полотні. Важливо, щоби маслопроводи й мастильні отвори були очищені від тирси.

Автоматичний дросель

автоматичний дросель ШтільЯкщо Ваша бензинова пила важко запускається або двигун часто зупиняється, тоді шукайте модель з автоматичним дроселем.

Антивібраційна система

авнтивібраційна системаБагато бензинових і електропила мають систему демпферів і пружин між корпусом і ручками для зниження вібрації. Це допомагає уникнути проблем із вібрацією в руках.

Блокування шпинделя

шпіндель пилиЦе функція фіксації шпинделя при заміні на пилі.

Верхня ручка

верхня рукоять пилиБільшість бензопил мають задню ручку для використання у двох напрямках. Вертикальні ручки бензопили можна використовувати в різному напрямку, але вони дають менше безпеки. Найчастіше їх використовують професіонали під час роботи на висоті.

Віддача або «Kickback»

віддача бензопилиВіддача може виникнути, коли кінчик бензопили контактує з відносно нерухомим предметом, таким як велика колода, або застряє в розрізі, коли дерево рухається. Якщо ланцюг застряє в деревині, шина буде підніматися вгору до вашої голови і плечей, що може призвести до смертельних травм. Важливо пройти навчання безпечного використання бензопили для запобігання травм при віддачі й помилок при обробці деревини.

Державка для напилка

Державка напильникаДодатковий пристрій для фіксації напилка при заточуванні ланцюга (1), який можна також встановлювати на шаблон (2,3), щоб дотримуватися співвідношення всіх кутів (4).

Довжина шини

довжина шиниЦе розмір полотна (шини). Залежно від розміру визначається глибина пропилювання.

Засоби індивідуального захисту

ЗІЗ )засоби індивідуального захисту)Засоби індивідуального захисту скорочено ЗІЗ. Якщо Ви використовуєте бензопилу, то Вам буде потрібен захисний одяг. Це включає в себе шолом, захист для очей, захисні навушники, рукавички, штани, взуття. Будь-який одяг, у якого є захисні елементи або тканина, такий як чоботи, штани й рукавички, матиме на ньому логотип бензопили з рівнем оцінки захищеності, щоби показати максимальну швидкість ланцюга, для якої підходить захист.

Електронний захист двигуна

електронний захистКоли інструмент заклинює, ця функція дозволяє оперативно відключати двигун. Зменшує ризик того, що мотор Вашої пили згорить.

Крок ланцюга

крок ланцюга бензопилиЦе виміряна в дюймах відстань між найближчими ланцюговими ланками (зубами, заклепками), поділене на два. Стандартні розміри, які використовують всі виробники - 0,325, 0,375 (або 3/8 дюйма, щоб уникнути плутанини з першим числом) і 0,404 дюйма.

Ланцюг

ланцюгВін повинен відповідати направляючому полотну й пилі. Ланцюг складається з ріжучої кромки, з ріжучих зубів, глубиномірними й бамперними ланками, які ще називають захисними ланками; ведучі ланки, які вставляються в канавку в направляючої планки; і сполучними ременями, які з’єднують ланцюг разом. Щоб убезпечити роботу, а також для ефективного різання ріжучі ланки ланцюга повинні бути гострими. Датчик глибини, який контролює, наскільки глибоко врізається бензопила в деревину, має бути встановлений відповідно до висоти різців. Якщо Ви не знаєте, як утримувати свою ланцюг у чистоті, рекомендуємо пройти відповідну підготовку або віднести в офіційний дилерський центр для профілактики.

Ланцюгове гальмо

ланцюгове гальмоЦе ручний захист для Вас на верхній частині бензопили. Головний принцип дії полягає в тому, що коли пила відкидається віддачею назад у сторону Вашої голови або плечей, то ланцюгове гальмо моментально зупиняє рух ланцюга.

Ланцюговий уловлювач

ланцюговий уловлювачЦе маленький гачок металу, який захоплює ланцюг, якщо вона ламається або сходить із шини. Це повинно зменшити ризик того, що вільна її частина вдарить вас по нозі.

Мультиінструмент (Multi-tools)

мультиінструмент StihlMulti-tools — це набір викруток різного типу для забезпечення основного обслуговування бензопили. Якщо у ваша Бензопила не обладнана засобом натягу без інструментів, то Вам знадобитися багатоцільовий інструмент для натягування ланцюга.

Направляюча шина або полотно

направляюча шинаЦе металевий брусок, навколо якого ходить ланцюг. Чим довше полотно, тим товщі колода Ви можете прорізати.

Натяг ланцюга

натяг ланцюгаІснує спосіб натягу за допомогою «колеса» для переміщення направляючої шини, тоді Вам не потрібен спеціальний ключ. В іншому випадку Вам доведеться використовувати мульті-інструмент для натягу ланцюга за допомогою гайок. Дуже важливо підтримувати її в правильному натягу, так як під час роботи бензопила нагрівається й ланцюг мoже стати розбовтаною. У цьому разі є ймовірність того, що вона спаде з направляючої.

Накінечник

накінечникЗахисний накінечник є перетином металу, яке прикриває кінець пилки. Це знижує ризик віддачі для не досвідчених користувачів. Але в такому випадку Ви не зможете використовувати пилку для свердлильно різьблення.

Опилковий калібр

опилковий калібрЦе спеціальний шаблон, який використовують під час заточування ланцюга бензопили. Він дозволяє виставити рівень відстані обмежувача глибини для спилювання (1), правильно вибрати рівень краю глибини для кута заточування (2) і для рівня торцевого краю (4), має очищувач пазів з вимірювальною шкалою (3).

Паливо для бензинової пилки

паливо для пилкиЦе суміш з бензину і мастила, які змішуються в певних пропорціях.

Підсвічування

ліхтарик ШтільНаявність ліхтарика на корпусі пилки, щоб збільшити точність зрізу.

Піхви

піхви ШтільПластмасова оболонка, яка покриває лезо пили й захищає його від бруду та пошкоджень під час зберігання або транспортування. Лезо завжди досить гостре, і Ви можете поранитися, навіть коли не використовуєте інструмент. Тому завжди використовуйте піхви.

Пилкова гарнітура

Пилкова гарнітураЦе набір деталей: ланцюг, ведуче колесо й шина. У кожного виробника свій комплект оригінальної гарнітури для інструменту. Ведучі колеса або зірки бувають різними.

Плавний пуск

плавний пуск електроВикористовується в електропилі для плавного запуску двигуна, щоб його захистити. Він зменшує струм і знижує навантаження на мережу.

Повітряні фільтри

повітряні фільтри ШтільПовітряні фільтри — частина двигуна бензинової пилки. Через великої кількості пилу під час розпилювання деревини перевіряйте його кожен раз, коли використовуєте інструмент. Він повинен завжди бути чистим. Замінюйте фільтр у міру необхідності.

Потужність

двигун бензопилиЦе характеристика двигуна, яка визначає його силу. Зверніть увагу, що чим більша потужність, тим важча пилка. Вимірюється у Вт (85-7000 Вт) для електропил та в к.с. (0,33-8,7 к.с.) для бензинових пил.Для акумуляторних пил часто вказують силу напруги акумулятора в В (9.6-40 В).

Ресурс роботи

ресурс роботи для пилкиЦе технічна характеристика, яка вказує, скільки годин може відпрацювати інструмент без ремонту.

Рукавички для бензопили

рукавиці захисні ШтільЦі захисні рукавички мають додаткову прокладку на лівій руці, щоби захистити її, так як вона управляє ланцюговим гальмом, і, таким чином, перебуває ближче до ланцюга.

Свердлильне різьблення пилкою

різьба кінцем пилкиЦе різьблення з використанням кінчика бензопили, щоби прорізати отвір у деревині. Це дуже важливо при валці дерев, але не треба намагатися це зробити без належного навчання. Цей спосіб різьблення небезпечний, так як може спрацювати віддача. Деякі бензопили мають спеціальні наконечники для запобігання віддачі, але це також означає, що Ви не зможете проводити свердлильне різьблення.

Черевики для бензопили

чоботи ШтільЦі черевики мають сталеві носики й захисну тканину, призначену для зменшення пошкоджень від ланцюга.

Швидкість розпилу

швидкість розпилуХарактеристика, яка визначає з якою швидкістю проводитися розпил. Найбільше на неї впливає рівень заточування  ріжучих зубів.

Шипи бампера або зубчасті упори

зубчасті упориЗубчасті упори є набором вертикальних шипів біля основи ланцюгового полотна. За надійну фіксацію їх ще називають «собаками». Вони утримують пилку біля дерева, коли Ви врізаєтеся в всередину. Існують металеві та пластикові шипи, перші будуть надійніше.

Штани для бензопили

штани ШтільЗахисні брюки мають спеціальні подушечки з матеріалом, який буде засмічувати ланцюг, якщо вона їх зачепить. Внаслідок заїдання — швидкість ланцюга знижується до повної зупинки, що зменшує ризик смертельної травми, якщо пила контактує з вашими ногами. Існують штани для повного захисту, але вони покривають ноги тільки спереду.